Výkřiky do tmy

Spotřeba vody

Zdá se, že Evropská komise potřebuje vykázat opět nějakou činnost. Úsporné žárovky už prosadili, teď se chystají na úsporné kohoutky. Že prý je nutné snížit spotřebu vody.

Tak se podívejme na to, co to vlastně spotřeba vody je. Pokud zapátráte na webu, zjistíte, že vlastně všichni tvrdí, že spotřeba je to, co k Vám přiteče přes Vaši přípojku vody. To, co odtéká je už nezajímá. A tak tvrdí, že jeden člověk spotřebuje za den 100150 litrů vody.

Opravdu je toto spotřeba? Spotřeba, tak, jak ji chápu já, znamená, že po mne již nikdo nemůže danou věc (komoditu) dále používat. Je to tak u vody? Osprchuju se, spláchnu záchod ... voda odteče do kanalizace, tam se ještě více znečistí ... a pak putuje do čističky, kde ji jakžtakž vyčistí a pustí do řeky. Jediná voda, kterou opravdu spotřebuju, tj. nevrátím do oběhu, je voda, kterou vypiju (i to je sporné), použiju k vaření nebo na závlahu květin.

Tvrdit, že člověk spotřebuje tolik vody, kolik mu přiteče potrubím domů, je stejné jako tvrdit, že největšími spotřebiteli potravin jsou sklady a super-/hyper-/gigamarkety.

Pokud se tedy na spotřebu podíváme tak, jak je to nutné, tedy jako na objem vody, který se nevrátí tam, odkud byla voda vzata, pak se nejvíce vody spotřebuje nejspíše v zemědělství a potravinářském průmyslu. Následují elektrárny a ostatní průmysl.

Z tohoto pohledu je tedy připravované zavedení úsporných kohoutků stejné jako zavedení úsporných zářivek: ve skutečnosti se toho moc neušetří a jen to nasere spoustu lidí.
9. května 2011   ⑦