Výkřiky do tmy

Začalo to Toyotou?

Japonsko dobrovolně opouští svoji pozici na špici technologického pokroku.

Toyota to nejspíše nezačala, ale problémy s plynovým pedálem jejích aut byl jedním z prvních mediálních případů poukazující na laxnost japonců v otázce kvality zpracování a bezpečnosti.

Případy, které se staly v tomto roce pak mohou mít pro japonskou ekonomiku zničující následky.
Jak postupně vyplouvá na povrch, sehrálo svou roli v případě havárie jaderné elektrárny Fukušima I i selhání bezpečnostních techniků, kteří situaci nezvládli. Navíc společnost TEPCO již v minulosti přiznala falšování dat o kontrolách a údržbě na reaktorech.

Aby toho nebylo pro japonské firmy málo, napadli v dubnu hackeři službu Playstation Network provozovanou firmou Sony. Od té doby se terčem útoků staly i další internetově orientované služby firmy Sony. Jedna z posledních návštěv na jejich serverech byla provedena v červnu. Jak napsali na serveru Deep in IT, není to pro firmu Sony první problém týkající se zabezpečení svých produktů a služeb. Cituji:
„Sečtěme si věci za posledních zhruba 5 let: nejdřív byly prolomeny ochrany AACS a BD+ (to píšeme proto, že Blu-ray formát představuje z nemalé části Sony, ač to není jen a pouze její produkt), takže Blu-ray je prakticky od počátku kopírovatelný jako by se nechumelilo. Poté přichází Playstation 3 s jejím víceméně primitivním zabezpečením, ač odolala opravdu dlouho a dnes tu máme Playstation Network. Neměla by se Sony zamyslet nad tím, jak své ochrany vyvíjí? Samozřejmě teď mícháme jablka (Blu-ray) s hruškami (účty na PSN), nicméně jistý vzorec lajdáctví v tom vysledovat jde.”

Když k tomu připočteme obligátní přesouvání výroby do Číny a podobných zemí, pak se nemůžeme divit, pokud půjde Japonsko technologicky “ke dnu”, kde se připojí k USA a EU.

Mimochodem, věděli jste, že Čína kopíruje už i celé vesnice?
5. července 2011   ⑫