Výkřiky do tmy

EU versus rtuť

Tento článek byl původně uveřejněn 26. 7. 2009 na webu D-FENS. Zde jej uveřejňuji (v původním znění) se svolením provozovatele onoho webu. Prosím, vemte při čtení v potaz rok vzniku - 2009.Nedávno mne překvapila zpráva, že si od června běžný občan nekoupí rtuťový teploměr.

Pro měření tělesné teploty tak jsou lidé odkázání na teploměry lihové, elektronické a infračervené. Infračervené teploměry s kontrolou přesnosti dokáží změřit teplotu s přesností +/-0,2°C, příp. +/-0,3°C. Jejich cena se pohybuje okolo 1000 Kč. U elektronických teploměrů se přesnost raději neudává...

Ovšem, existuje i plnohodnotná náhrada klasického lékařského rtuťového teploměru. Místo rtuti obsahuje slitinu galia, india a cínu a teplotu měří s přesností -0,15/+0,1°C. Jeho cena je okolo 130 Kč.

Přesnost měření teploty lékařského rtuťového teploměru jsem již nenašel. V lékárnách nabízí především digitální, případně lihové teploměry. Pro měření teploty vzduchu jsou pak k dispozici teploměry lihové, mechanické (bimetalické), případně (jak jinak) digitální. Pro technické měření jsou k dispozici bezkontaktní infra teploměry, bimetalické a digitální teploměry. Většina těchto teploměrů má udávanou přesnost 1°C, ale existují i s přesností 2°C. Nejpřesnější v nabídce pak měří s přesností 0,5°C.

Sluší se ještě připomenout, že součástí zákazu prodeje jsou nejen rtuťové teploměry, ale i tlakoměry a další přístroje obsahující rtuť.

EU vs. Hg: 1:0

A proč je vlastně Evropská unie zakázala? Protože obsahují rtuť, jež je sama o sobě toxická a její sloučeniny a slitiny taktéž. Toxické jsou taktéž rtuťové páry.

Zajímavou se v tomto kontextu jeví informace uveřejněná ve zmiňovaném článku na idnes.cz, že nemocnice a zdravotnická zařízení mohou i nadále teploměry a další přístroje obsahující rtuť nakupovat. Troufám si tvrdit, že se v těchto zařízeních vyskytuje mnohem více teploměrů, tlakoměrů a dalších “rtuťových” přístrojů než v domácnostech. A to nemluvím o spotřebě těchto přístrojů. I když musím přiznat, že lékařská zařízení nenavštěvuji příliš často, tak o tom nemám přehled. Je to jen úvaha vycházející z předpokladu, že se v nemocnicích teploměry využívají častěji než v domácnosti.

EU vs. Hg: 1:1

Je pravda, že tento krok byl avizován několik let dopředu (viz. článek z března 2006), ale kdo by si to tak dlouho pamatoval ...
Jak napovídá již nadpis článku v předchozím odkazu, vyhlásila Evropská unie rtuti válku. A nebo ne, když zakazuje žárovky a nutí všem tzv. úsporné žárovky, jejichž nedílnou součástí jsou rtuťové páry? O tom, jak je jejich výroba “ekologická” svědčí článek popisující, kterak rtuťové páry ničí zdraví čínských dělníků pracujících v továrnách vyrábějících úsporné žárovky. Ale co, vyrábí se přece v Číně a EU chce ochránit pouze Evropu ...

EU vs. Hg: 1:2

EU vs. obyvatelé EU: 2:0

P.S.: Až se vám podaří rozbít úspornou žárovku, nezapomeňte místnost řádně vyvětrat. Ve vzduchu jsou totiž toxické rtuťové páry. A až vám úsporná žárovka dosvítí, nezapomeňte ji odnést do sběrného dvora, aby mohla být ekologicky a jistě i úsporně zlikvidována.
(26. července 2009)  7. července 2011   ⑭