Výkřiky do tmy

Klaus v Austrálii

Situace: Václav Klaus odmítl projít bezpečnostním rámem v budově australského parlamentu. Abyste tomu rozuměli, v té budově sídlí i studio televize ABC1, která chtěla s Klausem udělat rozhovor.

Jak se dalo čekat, byly prvotní ohlasy negativní. “Klaus udělal ostudu.”
To si myslí i spousta blogerů na iDnes, kteří tvrdí, že se host má chovat podle zvyků hostitele. Tito lidé by jako hostitelé nejspíše přichystali židům a muslimům k slavnostnímu obědu vepřo-knedlo-zelo. Šak je to nejoblíbenější jídlo čechů a host se musí přizpůsobit, ne?
A cukrovkářům jako zákusek rakvičku se šlehačkou. A s čokoládovou polevou. Ať se pomějou.

Jiné hlasy říkají, že je to dobře, že neprošel. Je to přece pan prezident. I když je prý ta cesta soukromá a nikoliv oficiální státnická.
I já si myslím, že je dobře, že neprošel. Ukázal tím na fakt, na který se dnes tak často zapomíná: Člověk může odmítnout udělat to, co udělat nechce.
Jak píše na svém blogu F. Matějka, mohl Klaus projít a udělat rozhovor, nebo neprojít a nabídnout alternativu. Rozhodl se neprojít a nabídl možnost udělat rozhovor v hotelu, kde byl ubytován. To odmítla protistrana a bylo po rozhovoru. Jednoduché.
Zajímavé je, že se všichni vyjadřují k odmítnutí Klause a nikdo se nepozastaví nad odmítnutím televize. Byla to přece televize, kdo chtěl udělat rozhovor. A výmluva na to, že by to nebylo možné z produkčních důvodů neobstojí. Pokud by měli dělat rozhovor s uprchlým trestancem, tak by ho nejspíše udělali i někde v páchnoucí stoce. Náš prezident jim nestál ani za námahu přesunout se s vybavením do hotelu.

Dobře jim tak.

Bez mediálního zájmu také prošel fakt, že stanice ABC News vystavila na svých stránkách posměšnou zprávu o Klausovi, aniž by si dali práci zjistit, jaké měl důvody neprojít bezpečnostním rámem. To z nich činí jistě velmi důvěryhodnou stanici. Dalo se to ovšem čekat, vždyť stejně tak to dělají čeští novináři, tak přece nebudou tepat do vlastních řad ...

Otázkou také je, PROČ má televizní stanice jedno ze svých studií v budově parlamentu. Aby jejich poslanci nemuseli jezdit do televize dělat rozhovory?
28. července 2011   ⑮