Výkřiky do tmy

Mac OS vs. Windows

Dnes jsem opět četl komentář ohledně úžasného a vyladěného Mac OS od Applu a neohrabaného OS Windows od Microsoftu. A nedá mi to, abych k tomu také něco neřekl.

OS od Apple jsem nezkoušel, ale věřím tomu, že je stabilní, snadno ovladatelný a celkově vyladěný. Asi tak jako OS v moderních telefonech či foťácích. Je totiž psán na konkrétní (a nejspíše i certifikovaný) hardware, takže se nemusí zabývat kompatibilitou jednotlivých částí přístroje, protože ta je ošetřena zvenčí. Produkty Apple jsou totiž prodávány jako hotový produkt sestavovaný jen z omezeného výběru hardwaru. Proto se mohla firma Apple soustředit na “vypiplání” grafické stránky operačního systému a jeho programového vybavení. Z toho, co jsem na internetu pochytil, tak na to nebyla sama, spolupracovala na tom s firmou Adobe.
S počítačem Apple jste si nekoupili jen předinstalovaný operační systém, ale i kompletní programovou výbavu cílenou na konkrétní uživatele (převážně pracující s grafikou a později i videem).

Naproti tomu OS Windows je systém, který rozběháte skoro na všem. S příslušnými ovladači, samozřejmě. Proto musí být robustní. A s robustností jde (dle mého názoru) ruku v ruce neohrabanost, jistý díl nestability atp. Další díl nestability jde na bedra ovladačů k hardwaru a tvůrcům programů.
Mimochodem, pokud by Microsoft dodával spolu s OS Windows zároveň i takové programy jako Apple ve svých produktech s OS X, případně tolik volně dostupných programů, kolik je dostupných v repozitářích distribucí OS Linux, tak by se nejspíš nedoplatil na pokutách. Vzpomeňte na kauzu EU versus Internet Explorer …

PS: Poslední verze Mac OS, tzv. OS X je postavený na bázi OS NeXTSTEP, který byl robustní a integroval všechno dobré z ostatních OS té doby. To nic nemění na skutečnosti, že Mac OS byly a jsou vyvíjeny pro jeden druh procesoru.
23. října 2011   (29)