Výkřiky do tmy

Slepé střevo

Je zajímavé, jak je zneužíván zánět slepého střeva.

Pan poslanec a zdravotnický expert ODS Boris Šťastný si myslí, že může porovnávat zánět slepého střeva a porod doma:
„Porodní asistentky ať mají možnosti poskytovat péči stejně jako má moje asistentka možnost mi operovat slepé střevo u mě v kanceláři [1].”

Chudák pan poslanec asi netuší, že porodní asistentka musí vystudovat vysokou školu, aby mohla být porodní asistentkou.
Nedivil bych se, kdyby ta jeho asistentka vystudovala pouze “vyšší orální”, případně “nižší anální”.

Stejně tak asi netuší, že pokud se nechá “slepému střevu” volný průběh, tak to končívá smrtí. Pokud se nechá volný průběh porodu, končívá to narozením dítěte.
A vůbec si asi myslí, že těhotenství je nemoc.

Tolik tedy zdravotnický expert ODS.


[1] Ať si žena rodí pod smrčkem, ale nemůže chtít nic od státu, [online]
URL <http://www.lidovky.cz/at-si-zena-rodi-pod-smrckem-ale-nemuze-chtit-nic-od-statu-pjw-/ln_domov.asp?c=A120126_153110_ln_domov_mpr> [citováno 5. února 2012]


V tomto týdnu byl hostem pořadu Hydepark Vladimír Beneš z Neurochirurgické kliniky 1. LF UK a ÚVN.

S některými jeho názory na stav zdravotnictví jsem souhlasil, s některými ne. Co mne ale dostalo, byla jeho reakce na dotaz ohledně alternativní medicíny.
Totální odmítnutí s tím, že moderní medicína je podložena vědeckými poznatky, nebo alespoň zkušenostmi. A ilustroval to na příkladu Číny, kde jsou prý v nemocnici tři “oddělení”. V prvním je klasická čínská medicína (bylinky, masti, sušené ještěrky), v dalším je akupunktura a podobně. A když nic nepomůže, tak ho pošlou do třetího, kde zjistí, že je to slepé střevo, a to mu vyoperují.
Takto nějak to řekl, přesně si to můžete poslechnout v onom pořadu, po kliknutí na odkaz na Hydepark.

Asi by stálo za to panu profesorovi připomenout, jaké jsou ony vědecké základy moderní medicíny: pitvy, pokusy na lidech a hlavně na zvířatech (protože na lidech už to mají zakázané). Moderní medicína stojí i na poznatcích, které získali nacisté při pokusech na vězních v koncentračních táborech, japonci při pokusech na zajatcích v Asii, apod. Kolik zvířat muselo trpět a zemřít, aby moderní medicína postoupila o malý krůček dál?
A co se zkušeností týče: tradiční čínská medicína (do které počítám i akupunkturu/presuru) měla několikasetletou tradici už v době, kdy v Evropě oficiální medicína předepisovala (skoro) na všechno pouštění žilou a (možná i) klystýr.
Co se týče bylinek: jaký je rozdíl mezi pitím bylinkového čaje a polykáním prášků, které obsahují extrakt účinných látek z bylinek? Jediný rozdíl vidím v tom, že prášek se musí zapít vodou, kdežto u čaje jsou účinné látky ve vodě vylouhované. A kde asi tak berou výrobci léků inspiraci na nové léky??

Proti nutným operacím (např. ono slepé střevo) nic nemám, ale ať prosím představitel moderní medicíny nepošlapává jeden ze solidních základů moderní medicíny.



Mimochodem, ona úžasná moderní medicína dodnes neví, k čemu vlastně ono slepé střevo vlastně je. Tak raději tvrdí, že není k ničemu.
5. února 2012   (36)