Výkřiky do tmy
Něco jako blog. Příspěvky zde budou přibývat jen sporadicky a velmi nahodile.
Stejně tak nahodilý bude i jejich obsah ☺
Novější Starší

Kampaň “Vaše zodpovědnost”

Česká televize se nás snaží přesvědčit, že rodiče jsou zodpovědní za to, na co se jejich děti dívají v televizi. V praxi by to ovšem znamenalo kontrolovat televizi neustále. Teď nedávno jsem např. viděl postelovou scénu v českém filmu ve čtvrt na devět večer …
A co teprve dnes: Četnické humoresky (28/39) - nucení k prostituci a vražda. Pro starší děti podle ČT jako dělané?

Já bych to tedy viděl spíše takto: “Vaše televizní stanice, Váš televizní program, Vaše zodpovědnost!”, milí šéfové televizí!
26. září 2011   (26)

Povzdech

(objekt povzdechu si doplňte sami podle konkrétní situace)

Chová se jako
totální pako.

23. září 2011   (25)

Streamovaný OS

Microsoft si podal žádost o patent na “streamování operačního systému” ze vzdáleného úložiště. Zjednodušeně řečeno jde o způsob, pomocí něhož by v koncovém zařízení byla jen nejnutnější část OS, která by z “cloudu” streamovala zbytek do virtuálního disku. V té souvislosti se také spolu s další provalenou skutečností začalo spekulovat o protipirátských opatřeních, které by se mohly objevit už v chystaných “Windows 8”…

Zajímavé. Jen by mne zajímalo, kolik bude Microsoft přispívat svým zákazníkům (majitelům takového OS) na účet za internet. Podle různých předpovědí se totiž bude cena za přenesená data už jen zvyšovat …
18. září 2011   (24)

Organický banán

Organický banán
Také byste chtěli anorganický banán?
9. září 2011   (23)

Vnitřní kontrola zásilky

Otázka:

Dobrý den,

chtěl bych se zeptat, zda se k zásilkám, které jsou úředně otevřeny a projdou vnitřní kontrolou, vede protokol o kontrole, ze kterého by byl patrný důvod vnitřní kontroly a jak se zacházelo s obsahem zásilky. Pokud takový protokol existuje, je možno do něj nahlédnout?
Další otázka se týká nakládání s obsahem zásilky při vnitřní kontrole: Může celník či pracovník pošty otevřít i zboží a prohlédnout jej? Pokud ano, jak by se postupovalo, pokud by bylo zboží při této manipulaci poškozeno?

S pozdravem

Stanislav Olivík


(posláno 3.9.2011)



Odpověď:

Kontrola zboží pracovníkem celní správy.

Dobrý den,
protokol o kontrole zásilky provedené celním úřadem, celní úřad nevede. Oprávnění ke kontrole zboží přicházejícího ze třetích zemí na území Evropské unie má celní úřad z čl. 68 nařízení Rady (EHS) Č.2913/92, kterým se vydává celní kodex Společenství. Celní správa neodpovídá za škody vzniklé kontrolou. Informaci jakou má pracovník pošty zodpovědnost při kontrole zboží Vám podá Česká pošta.

S pozdravem,
        
                                              (zde bylo aktuální jméno)
                                            Poradenské a informační centrum
        

(doručeno 7.9.2011)



PS: Čl. 68 nařízení Rady (EHS) Č.2913/92 říká následující:

Za účelem ověření přijatých celních prohlášení mohou celní orgány
  1. kontrolovat celní prohlášení a doklady k němu přiložené. Celní orgány mohou požadovat, aby jim deklarant předložil další doklady potvrzující správnost údajů uvedených v celním prohlášení;
  2. kontrolovat zboží a případně za účelem hloubkové kontroly nebo analýzy odebírat vzorky.
Plné znění naleznete např. zde (pdf).
7. září 2011   (22)

Celní deklarace II

Jedním slovem: NEUVĚŘITELNÉ.

Zásilka jdoucí z Japonska jako EMS (Express Mail Service) s běžnou lhůtou doručení 3 až 6 dní (!) čekala v ČR na proclení 6 dní (!!!).
Zásilka prošla rentgenem, byla otevřena a dokonce i doručované zboží bylo otevřeno, vyndáno z obalu, rozloženo, znovu složeno a dáno zpět do obalu.
Obalem byl (a teď se podržte) průhledný igelitový pytlík (!!!!!). Součástí balení byl dokonce i barevný obrázek, jak celé zboží vypadá v rozbaleném stavu.

Součástí této tragikomedie byl i telefonický rozhovor s paní, která připravovala papíry k proclení. Zásilka ležela ve skladu České pošty od pátku odpoledne. Paní volala v úterý odpoledne. Kromě toho, že se zapomněla představit, opomněla také identifikovat dotčenou zásilku. Když jsem se snažil dozvědět, jaká je to zásilka (jaký typ, zda EMS), tak prohlásila: »Mně nezajímá, jaká je to zásilka, já potřebuju vědět, co je uvnitř.« Asi chudák nepochopila, že by měla říci, o jakou zásilku jde, abych jí mohl sdělit, co se v ní ukrývá. Po čase z ní vypadlo, že od obsluhy rentgenu má napsáno, co tam je, ale že se jí to nezdá. Tak jsem jí potvrdil, že obsluha rentgenu (a nejspíše i ti, co rozbalili nejen krabici, ale i zboží - pozn. autora) má pravdu.
Finální proclení trvalo další dva dny a balíček byl doručen týden poté, co zakotvil v celním skladu.

A za to vše si, prosím, Česká pošta účtuje celkem 180 Kč.

PS: Docela by mne zajímalo, jak by se řešilo, kdyby pracovníci celní správy (příp. pošty) zboží poškodili. Kde a jak by se to reklamovalo a kdo by platil škodu. A také jak by se řešilo, pokud by obchod poslal omylem jiné zboží a zákazník by rozbalením při vnitřní kontrole balíku ztratil možnost zboží vyměnit. Obchody totiž berou zpět pouze nerozbalené zboží (v původním stavu).
3. září 2011   (21)

Nezařazený poslanec?

Nezařezaný posra... Nezařazený poslanec? Poběhlík? Přeběhlík? Kde se vzalo? Do poslanecké sněmovny přece kandidují politické strany, resp. lidé v politických stranách či uskupeních.
Jednotlivá křesla získávají politická uskupení, ne lidé.
Chcete odejít ze strany za kterou jste byli zvoleni? Prosím. Ale opusťte i poslaneckou sněmovnu. To křeslo, na kterém sedíte, patří straně, ne vám.
Pro ty, kteří chtějí měnit politickou příslušnost a sedět přitom stále na stejné židli máme jinou komoru. Senát.
2. září 2011   ⑳

Co je horší?

Když si úředník jednoho ministerstva soukromě (!) rýpne do jiného ministra,
nebo
když dotčený ministr veřejně (!) pomluví onoho úředníka, aniž by měl své urážlivé výroky nějak podložené?
A pak ještě uraženě nechodí do práce ...
24. srpna 2011   ⑲

Podpora matematiky

Proč není v dnešní době matematika (společensky) podporována? Protože rozvíjí logické myšlení. A lidé by si pak mohli dát jedna a jedna dohromady. A spočítat to těm nahoře.
22. srpna 2011   ⑱

Odbory v dnešní době

K čemu jsou v dnešní době odbory? Pokud je Česká republika právním státem, stačí pořádný zákoník práce a rychlá a účinná vymahatelnost práva. I vůči nadnárodním koncernům.
22. srpna 2011   ⑰

Dejmikracie

Česká vláda a poslanci čím dál více praktikují “Dejmikracii”. Svědčí o tom návrhy na legalizaci prostituce (kvůli daním), snaha zavést finanční odpovědnost majitele auta za přestupky řidiče, snaha prosadit blokování stránek a reklam v ČR nepovolených (neregistrovaných) loterijních společností spojenou s vysokými finančními pokutami pro poskytovatele internetu, kteří by tyto povinnosti neplnili.
Mimochodem, kdo tvrdí, že blokovat reklamu je technicky jednoduché, nechť se někdy podívá do zdrojového kódu webových stránek a řekne mi, jak pozná, která změť čísel a písmenek odkazuje na povolenou reklamu a která na tu nepovolenou. Mnohem jednodušší by bylo se dohodnout s poskytovateli reklamy. Jenže kdo z poslanců “má koule” na to dohadovat se např. s Googlem jako jedním z největších poskytovatelů internetové reklamy na světě ...

A to jsem ještě nezmínil sjednocování (zvyšování DPH), úvahy o zavedení progresivní daně atp.
4. srpna 2011   ⑯

Klaus v Austrálii

Situace: Václav Klaus odmítl projít bezpečnostním rámem v budově australského parlamentu. Abyste tomu rozuměli, v té budově sídlí i studio televize ABC1, která chtěla s Klausem udělat rozhovor.

Jak se dalo čekat, byly prvotní ohlasy negativní. “Klaus udělal ostudu.”
To si myslí i spousta blogerů na iDnes, kteří tvrdí, že se host má chovat podle zvyků hostitele. Tito lidé by jako hostitelé nejspíše přichystali židům a muslimům k slavnostnímu obědu vepřo-knedlo-zelo. Šak je to nejoblíbenější jídlo čechů a host se musí přizpůsobit, ne?
A cukrovkářům jako zákusek rakvičku se šlehačkou. A s čokoládovou polevou. Ať se pomějou.

Jiné hlasy říkají, že je to dobře, že neprošel. Je to přece pan prezident. I když je prý ta cesta soukromá a nikoliv oficiální státnická.
I já si myslím, že je dobře, že neprošel. Ukázal tím na fakt, na který se dnes tak často zapomíná: Člověk může odmítnout udělat to, co udělat nechce.
Jak píše na svém blogu F. Matějka, mohl Klaus projít a udělat rozhovor, nebo neprojít a nabídnout alternativu. Rozhodl se neprojít a nabídl možnost udělat rozhovor v hotelu, kde byl ubytován. To odmítla protistrana a bylo po rozhovoru. Jednoduché.
Zajímavé je, že se všichni vyjadřují k odmítnutí Klause a nikdo se nepozastaví nad odmítnutím televize. Byla to přece televize, kdo chtěl udělat rozhovor. A výmluva na to, že by to nebylo možné z produkčních důvodů neobstojí. Pokud by měli dělat rozhovor s uprchlým trestancem, tak by ho nejspíše udělali i někde v páchnoucí stoce. Náš prezident jim nestál ani za námahu přesunout se s vybavením do hotelu.

Dobře jim tak.

Bez mediálního zájmu také prošel fakt, že stanice ABC News vystavila na svých stránkách posměšnou zprávu o Klausovi, aniž by si dali práci zjistit, jaké měl důvody neprojít bezpečnostním rámem. To z nich činí jistě velmi důvěryhodnou stanici. Dalo se to ovšem čekat, vždyť stejně tak to dělají čeští novináři, tak přece nebudou tepat do vlastních řad ...

Otázkou také je, PROČ má televizní stanice jedno ze svých studií v budově parlamentu. Aby jejich poslanci nemuseli jezdit do televize dělat rozhovory?
28. července 2011   ⑮

EU versus rtuť

Tento článek byl původně uveřejněn 26. 7. 2009 na webu D-FENS. Zde jej uveřejňuji (v původním znění) se svolením provozovatele onoho webu. Prosím, vemte při čtení v potaz rok vzniku - 2009.



Nedávno mne překvapila zpráva, že si od června běžný občan nekoupí rtuťový teploměr.

Pro měření tělesné teploty tak jsou lidé odkázání na teploměry lihové, elektronické a infračervené. Infračervené teploměry s kontrolou přesnosti dokáží změřit teplotu s přesností +/-0,2°C, příp. +/-0,3°C. Jejich cena se pohybuje okolo 1000 Kč. U elektronických teploměrů se přesnost raději neudává...

Ovšem, existuje i plnohodnotná náhrada klasického lékařského rtuťového teploměru. Místo rtuti obsahuje slitinu galia, india a cínu a teplotu měří s přesností -0,15/+0,1°C. Jeho cena je okolo 130 Kč.

Přesnost měření teploty lékařského rtuťového teploměru jsem již nenašel. V lékárnách nabízí především digitální, případně lihové teploměry. Pro měření teploty vzduchu jsou pak k dispozici teploměry lihové, mechanické (bimetalické), případně (jak jinak) digitální. Pro technické měření jsou k dispozici bezkontaktní infra teploměry, bimetalické a digitální teploměry. Většina těchto teploměrů má udávanou přesnost 1°C, ale existují i s přesností 2°C. Nejpřesnější v nabídce pak měří s přesností 0,5°C.

Sluší se ještě připomenout, že součástí zákazu prodeje jsou nejen rtuťové teploměry, ale i tlakoměry a další přístroje obsahující rtuť.

EU vs. Hg: 1:0

A proč je vlastně Evropská unie zakázala? Protože obsahují rtuť, jež je sama o sobě toxická a její sloučeniny a slitiny taktéž. Toxické jsou taktéž rtuťové páry.

Zajímavou se v tomto kontextu jeví informace uveřejněná ve zmiňovaném článku na idnes.cz, že nemocnice a zdravotnická zařízení mohou i nadále teploměry a další přístroje obsahující rtuť nakupovat. Troufám si tvrdit, že se v těchto zařízeních vyskytuje mnohem více teploměrů, tlakoměrů a dalších “rtuťových” přístrojů než v domácnostech. A to nemluvím o spotřebě těchto přístrojů. I když musím přiznat, že lékařská zařízení nenavštěvuji příliš často, tak o tom nemám přehled. Je to jen úvaha vycházející z předpokladu, že se v nemocnicích teploměry využívají častěji než v domácnosti.

EU vs. Hg: 1:1

Je pravda, že tento krok byl avizován několik let dopředu (viz. článek z března 2006), ale kdo by si to tak dlouho pamatoval ...
Jak napovídá již nadpis článku v předchozím odkazu, vyhlásila Evropská unie rtuti válku. A nebo ne, když zakazuje žárovky a nutí všem tzv. úsporné žárovky, jejichž nedílnou součástí jsou rtuťové páry? O tom, jak je jejich výroba “ekologická” svědčí článek popisující, kterak rtuťové páry ničí zdraví čínských dělníků pracujících v továrnách vyrábějících úsporné žárovky. Ale co, vyrábí se přece v Číně a EU chce ochránit pouze Evropu ...

EU vs. Hg: 1:2

EU vs. obyvatelé EU: 2:0

P.S.: Až se vám podaří rozbít úspornou žárovku, nezapomeňte místnost řádně vyvětrat. Ve vzduchu jsou totiž toxické rtuťové páry. A až vám úsporná žárovka dosvítí, nezapomeňte ji odnést do sběrného dvora, aby mohla být ekologicky a jistě i úsporně zlikvidována.
(26. července 2009)  7. července 2011   ⑭

Vývoj nebo stvoření?

A co když obojí?

Asi nikdo rozumně uvažující nebude zpochybňovat, že lidské tělo je stavěno podle informací uložených v DNA. Jak budete vypadat bylo rozhodnuto v době, kdy se spojily dvě reprodukční buňky. Tedy v okamžiku Vašeho “stvoření”.
Neplatí to samozřejmě jen pro člověka, i jednobuněčné organismy mají takto předepsáno, jak budou vypadat a jak budou žít.
To, že nakonec nevypadají přesně tak, jak měli předepsáno, je dáno vnějšími vlivy, napr. nedostatečnou výživou, nemocemi apod.

Proč by nemohla existovat informace o tom, jak má ideálně vypadat svět? Takový předobraz světa, ke kterému má celý vývoj směřovat?
Světová DNA. Obraz světa vtisknutý do vesmíru v okamžiku Velkého třesku. Stvoření.

Že nic takového nebylo prokázáno? Chcete říct, že do okamžiku objevení DNA a prokázání její funkce byly buňky vytvářeny náhodně???
7. července 2011   ⑬

Začalo to Toyotou?

Japonsko dobrovolně opouští svoji pozici na špici technologického pokroku.

Toyota to nejspíše nezačala, ale problémy s plynovým pedálem jejích aut byl jedním z prvních mediálních případů poukazující na laxnost japonců v otázce kvality zpracování a bezpečnosti.

Případy, které se staly v tomto roce pak mohou mít pro japonskou ekonomiku zničující následky.
Jak postupně vyplouvá na povrch, sehrálo svou roli v případě havárie jaderné elektrárny Fukušima I i selhání bezpečnostních techniků, kteří situaci nezvládli. Navíc společnost TEPCO již v minulosti přiznala falšování dat o kontrolách a údržbě na reaktorech.

Aby toho nebylo pro japonské firmy málo, napadli v dubnu hackeři službu Playstation Network provozovanou firmou Sony. Od té doby se terčem útoků staly i další internetově orientované služby firmy Sony. Jedna z posledních návštěv na jejich serverech byla provedena v červnu. Jak napsali na serveru Deep in IT, není to pro firmu Sony první problém týkající se zabezpečení svých produktů a služeb. Cituji:
„Sečtěme si věci za posledních zhruba 5 let: nejdřív byly prolomeny ochrany AACS a BD+ (to píšeme proto, že Blu-ray formát představuje z nemalé části Sony, ač to není jen a pouze její produkt), takže Blu-ray je prakticky od počátku kopírovatelný jako by se nechumelilo. Poté přichází Playstation 3 s jejím víceméně primitivním zabezpečením, ač odolala opravdu dlouho a dnes tu máme Playstation Network. Neměla by se Sony zamyslet nad tím, jak své ochrany vyvíjí? Samozřejmě teď mícháme jablka (Blu-ray) s hruškami (účty na PSN), nicméně jistý vzorec lajdáctví v tom vysledovat jde.”

Když k tomu připočteme obligátní přesouvání výroby do Číny a podobných zemí, pak se nemůžeme divit, pokud půjde Japonsko technologicky “ke dnu”, kde se připojí k USA a EU.

Mimochodem, věděli jste, že Čína kopíruje už i celé vesnice?
5. července 2011   ⑫

Problém výroby elektrické energie

Dnes opět byla v televizi diskuze o výrobě elektrické energie (obecně ve smyslu jádro vs. alternativní zdroje).
Ve všech těchto veřejných diskuzích se povětšinou zapomíná na rozvodnou síť.

Hitem dnešní doby je projekt DESERTEC. Jde o myšlenku vybudovat na Sahaře obří sluneční elektrárny, resp. sluneční termální elektrárny. To znamená ohřát pomocí soustavy zrcadel vhodnou tekutinu na velmi vysokou teplotu a dále tuto energii převést pomocí páry, turbín a alternátorů na elektrickou energii. (opět z povahy věci s účinností nižší než 40 %). Takto získanou energií chtějí zásobovat celou Evropu (a možná i svět). A jsme opět u přenosové soustavy. Jak by taková soustava musela vypadat je popsáno zde: „Vyžadovalo by to však vedení vyrobená z vysokoteplotních supravodičů, která by přenášela stejnosměrný elektrický proud téměř beze ztrát. Vedení by musela být zabudována pod zemí a chlazena kapalným dusíkem na teploty -240°C.”
Informace o tzv. High-voltage direct current (HVDC) transmission lze nalézt např. zdezde (anglicky).

Všechny tyto plány a diskuze však mají jeden zásadní nedostatek: Neuvažují o masovém rozšíření individuální výroby elektřiny bez nutnosti zapojovat malé zdroje do globální přenosové soustavy.
Proč by si nemohl jedinec (firma, obec) pořídit na střechu budovy solární články a využívat je jen a pouze k pokrytí vlastních potřeb jako primární zdroj? A v případě nedostatku si zbytek vzít od elektráren? Tím by se mohla drasticky snížit celková poptávka po elektrické energii a možná by pak nebyly zapotřebí jaderné elektrárny a stačily by ty na biomasu.
Další výhodou by bylo omezení dopadu poškození rozvodné sítě např. z důvodu živelné katastrofy.

Souhlasím, hlavní nedostatek je jasný: naprosto nehomogenní a nepredikovatelný odběr elektřiny z rozvodné sítě.

Ale hlavně je to o penězích. O těch, které by nedostaly k energetickým firmám.
5. července 2011   ⑪

Celní deklarace

Od té doby, co celní deklarace neprovádí přímo celníci (od 1.4.2011), to jde s celním řízením z kopce.
Povětšinou provádí celní deklaraci Česká pošta, ale ...

Celní deklaranti neumí anglicky.
"Toy (No Battery)" vyclili jako "Baterie" (viz obrázek).
Clo - baterka

Celní deklaranti neumí počítat nebo ignorují předpisy.
Jak jinak vysvětlit, že zásilka s deklarovanou hodnotou $36,83 prošla bez nutnost platit DPH (a přitom byla otevřena a prohledána (tzv. "Náběr"), protože japonec napsal na celní deklaraci "Figures x 1" namísto "T-shirt x 1" a na skeneru se žádná figurka neobjevila. Naproti tomu zásilka s deklarovanou hodnoutou $36,88 prošla celním řízením a bylo z ní vyměřeno DPH ve výši 108 Kč. Dalších 202 Kč si vzala Česká pošta za celní řízení. Zásilky byly doručeny v rozmezí tří dnů.
Opravdu dělá 5 centů takový rozdíl? Viz obrázky.
DPH ne DPH ano

Připomínám, že oficiální částka, od které se vybírá DPH je €22.

PS: Plnou moc pro zastupování ve věci celního řízení jsem od pošty dostal k podepsání při převzetí první proclené zásilky, resp. prvních dvou zásilek, neboť přišly ve dvou dnech po sobě a oznámení o uložení té první zásilky jsem dostal s jednodenním zpožděním. Oznámení o té druhé jsme dostal až dva dny po jejím vyzvednutí. Ovšem je možné, že mi to jen později předaly paní vrátné.
1. července 2011   ⑩
Novější Starší